Çeyiz Nedir, Çeyiz Geleneği ve Çeyiz Listesi

 

 

Çeyiz, Çeyiz Geleneği ve Çeyiz Listesi Nedir?

 

Çeyiz Nedir?


Evlenecek kız ve erkekleri aileleri tarafından yeni kurulacak yuvaya katkı sağlamak amacıyla hazırlanan, yaptırılan ve satın alınan eşya, taşınır-taşınmaz mal, mülk ve paraya çeyiz denir. Çeyizin hazırlanmasına, kız evinden oğlan evine götürülmesine, erkek evinde sergilenmesine dayalı diğer geleneklere de bütün olarak çeyiz geleneği denir.. Geçmişi yüzlerce yıl önceye dayanan çeyiz, yalnızca erkeklerin dışarıda çalıştığı dönemde kadının eve katkısı olarak ortaya çıkmıştır. Maddi olarak ev ekonomisine herhangi bir katkı sunamayan kadın, çeyizde yanında getirdiği eşyalar ile yeni kurulan yuvaya yardım etmekteydi.


Çeyiz Geleneği ve Çeyiz Sandığı Nedir?


Özellikle kırsal kesimlerde çeyiz hazırlıkları kız çocuğunun doğmasıyla beraber başlar ve evlenip yeni evine gidene kadar sürer. “Kız beşikte, çeyiz sandıkta” bunun yıllar alacak uzun ve sabır isteyen bir süreç olduğunu en güzel anlatan deyimlerimizden birisidir.  Çeyiz, erkek çocuklar için de hazırlanmakla birlikte genel olarak kız ve kız tarafı akla gelir. 

Çeyiz denince akla ilk gelen eşya çeyiz sandığıdır ve çeyiz eşyaları bu sandıkta biriktirilir. Kızın çeyiz listesi yöreden yöreye değişmekle beraber genellikle sandığın içine ilk olarak don, gömlek, sofra bezi, nazar boncuğu konulurdu. İşlemeli havlular, dantelli örtüler, oyalı başörtüleri, yatak takımları gibi zamanında el emeği ile yapılan çeşit çeşit çeyiz ürünleri ve çeyiz listesi de zamanla beraber değişti. Kadınların da iş gücüne daha fazla katılmaları ve maddi bağımsızlıklarını kazanmaları bu değişimde büyük rol oynadı. Günümüzde çeyiz ve çeyiz listesi genel olarak mutfak aletleri, mutfakta kullanılan elektrikli cihazlar, tencere ve pişirme malzemeleri, yemek takımları yatak odası takımı, örtüler, çarşaflar ve havluları kapsar. 


Çeyiz Serme ve Çeyiz Görme Geleneği 

 

 

çeyiz nedir, çeyiz geleneği nedir, kızın çeyiz listesi ve çeyiz serme geleneği


 Günümüzde pek karşılaşılmasa da geçmişte çeyiz sandığındaki eşyalarda oluşan lekelere şeytanın sebep olduğuna inanıldığından, şeytanın sandığa yaklaşmasını engellemek için çörek otu, iğde, makas, bıçak konulurdu. Sandığa ayrıca, gelinin yeni evinde ocağı yakması için kibrit, kök salması, bereketli olması için maya konulduğu da görülür.
Çeyiz eşyasının çok ve değerli eşyalardan oluşması aileye itibar kazandırır. Çeyiz serme adeti bölgesel farklılıklarla birlikte düğünün bir aşamasında sergilenir. Çeyiz beğenilirse “kızı okumuş, anası dokumuş” beğenilmemişse “kızı büyümüş, anası uyumuş gibi sözler söylenir.
Çeyizin kız evinden çıkarılarak damat evine götürülmesi de düğün töreninin önemli bir parçasıdır. Kızın çeyizi evden çıkartılırken, kız çeyiz sandığının üzerine oturulur ve erkek tarafından bahşiş istenir. Çeyiz geleneği geçmişteki önemini yitirmiş olsa da bugün hala yaşamaktadır.

Yorumlar

Yorum Yap